11. júna

Medzinárodný deň rysov

Medzinárodný deň rysov

Na 11. júna pripadá Medzinárodný deň rysov. Vyhlásilo ho 11 organizácií zapojených do rozsiahleho európskeho projektu 3Lynx, ktorý je financovaný programom Interreg Central Europe. Organizácie, venujúce sa ochrane tejto vzácnej mačkovitej šelmy u nás, každoročne pripravujú pre verejnosť celý rad podujatí.

Cieľom tejto akcie je upozorniť na problematiku ochrany rysa ostrovida v Európe a zároveň ľudí bližšie oboznámiť s životom našich rysov, ktoré sú väčšinou skryto žijúce mačacie šelmy. Všetky akcie sú preto zamerané na širokú verejnosť, časť programu je tiež venovaná deťom. Do Medzinárodného dňa rysov sa tento rok zapojí minimálne 7 európskych krajín, vysvetľuje koordinátorka projektu 3Lynx Simona Poláková z Ministerstva životného prostredia.
Rys ostrovid je naša najväčšia mačacia šelma. V Českej republike, Nemecku aj Rakúsku patrí medzi prísne chránené ohrozené druhy, chráni ho samotné členské krajiny aj európska legislatíva. Česko-bavorsko-rakúska rysia populácia sa pohybuje na rozmedzí týchto troch štátov a obýva tak rozsiahle územie od Dunaja na juhu až po Brdy, Český les na severe a časť Vysočiny. Pre svoju nízku početnosť a izolovanosť od ostatných rysích populácií je považovaná za vysoko ohrozenú. Rys je však ohrozený aj inde, napríklad v Alpách, v Dinárskom krase. Preto si rys zaslúži našu pozornosť.
Projekt 3LYNX sledujte na www.3lynx.eu.

Partneri

Lush
Reda
EnviWeb
Kam s ním?
Ukliďme Česko
ÁMOS vision
Philip Morris ČR a.s.
Progresus Invest Holding
Seznam.cz
ECOBAT s.r.o.
RAJAPACK
TIERRA VERDE s. r. o.
Komerční banka
GREEN Logistics CZ s.r.o.
SAKO Brno
PR servis České tiskové kanceláře
Penny Market s.r.o.
EKO-KOM
Systém Coca-Cola ČR a Coca-Cola HBC
MUNIPOLIS
Sázíme Česko

Copyright Ⓒ 2022 - 2024Miroslav KubásekUkliďme Česko z.s.