29. júla

Medzinárodný deň tigrov

Medzinárodný deň tigrov

Podľa niektorých príbehov sú posvätnými strážcami pralesov. Lenže ich životný priestor surovo zaberajú ľudia. Ešte pred sto rokmi žilo v divočine okolo stotisíc tigrov, teraz ich zostávajú necelé tritisíc. Na 29. júla preto pripadá Medzinárodný deň tigrov, ktorý pripomína na drastické miznutie najväčšej mačkovitej šelmy.

Deň tigrov bol stanovený na 29. júla počas medzinárodného summitu o tigroch v roku 2010, aby upozornil na tieto ohrozené zvieratá. Cieľom dňa je získať celosvetovú podporu pre ochranu tigrového životného prostredia. Tigr je najväčšou mačkovitou šelmou, ktorá bola kedysi rozšírená po celej Ázii, ale dnes je ohrozený hlavne kvôli človeku. Kácenie pralesov a pytláctvo sú hlavnými hrozbami pre tigre. Lesy, ktoré boli prirodzeným prostredím pre tigre, takmer zmizli. Tigre sú zabíjané pre vzácne kože, vnútorné orgány a kosti, ktoré sa pašujú do Číny. V posledných rokoch sa v Rusku, Thajsku a Indii začali bojovať o záchranu tigrov. Cieľom je zdvojnásobiť počet tigrov do roku 2022. Viac informácií nájdete na stránke Tiger Day.
Deň tigrov bol stanovený na 29. júla počas medzinárodného summitu o tigroch v roku 2010, aby prilákal pozornosť k týmto ohrozeným zvieratám. Poslaním dňa je získať svetovú podporu pre ochranu prirodzeného životného prostredia tigra. Tigre sú najväčšou mačkovitou šelmou, ktorá bola v minulosti rozšírená prakticky po celej Ázii od Turecka až po Indonéziu, ale dnes je hlavne kvôli človeku ohrozeným druhom. Niektoré poddruhy už boli úplne vyhubené. Tigre najmä doplácajú na kácenie dažďových pralesov, miesto ktorých sa zakladajú ryžové polia alebo čajové plantáže. Zostali len dažďové pralesy v horách, ale lesy v nížinách, ktoré boli prirodzeným prostredím pre tigre, takmer zmizli. Tigre sú zabíjané pre vzácne kože, vnútorné orgány a kosti, ktoré sa pašujú do Číny, kde veria, že z nich vyrábané lieky a masti majú zázračné liečivé účinky. Napriek tomu, že pytlákom hrozia

Partneri

Lush
Reda
EnviWeb
Kam s ním?
Ukliďme Česko
ÁMOS vision
Philip Morris ČR a.s.
Progresus Invest Holding
Seznam.cz
ECOBAT s.r.o.
RAJAPACK
TIERRA VERDE s. r. o.
Komerční banka
GREEN Logistics CZ s.r.o.
SAKO Brno
PR servis České tiskové kanceláře
Penny Market s.r.o.
EKO-KOM
Systém Coca-Cola ČR a Coca-Cola HBC
MUNIPOLIS
Sázíme Česko

Copyright Ⓒ 2022 - 2024Miroslav KubásekUkliďme Česko z.s.