13. augusta

Medzinárodný deň vlkov

Medzinárodný deň vlkov

Na Medzinárodný deň vlkov chceme zdôrazniť, akú úlohu majú vlci v ekosystéme a ako môžeme pracovať na udržateľnej budúcej koexistencii s týmto druhom.

Na severnej pologuli existujú dva hlavné druhy vlka - etiópsky s populáciou 500 jedincov a sivý vlk s populáciou 250 000 jedincov. Vlci sú spoločenské zvieratá, ktoré žijú a lovia v smečkách, kde vládne samčí a samičí alfa. Vytie každého vlka je jedinečné, podobne ako otisky prstov u ľudí.
Jeden z najúspešnejších príbehov v ochrane prírody v Európe je prirodzený návrat vlka do mnohých krajín. V niektorých oblastiach Európy existovala stabilná populácia vlkov. Väčšina krajín však vlka stratila v dôsledku prenasledovania ľuďmi. Vďaka zvýšeniu počtu ich koristi a lesnej vegetácie a priaznivej legislatíve sa populácia vlkov rýchlo rozvíjala. To prináša pozitívne účinky na prírodu, ale aj obavy medzi ľuďmi. Vlci niekedy napádajú hospodárske zvieratá, ako sú ovce a hovädzie dobytok, čo vedie k konfliktom s ľuďmi.
Vlci majú vplyv na ekosystémy. Slávny príklad z Yellowstone ukazuje, ako sa správanie kopytníkov zmenilo v prítomnosti vlka, čo viedlo k zmenám v krajinotvore. Ďalším príkladom je vzťah vlkov a moru divých prasiat, najlepšie skúmaný na Slovensku. Vlci odstraňujú choré jedince, čím zastavujú šírenie choroby. Iné štúdie zistili, že vlci tiež znižujú šírenie tuberkulózy medzi divými prasatami tým, že lovia infikované jedince. Preto ich niektorí nazývajú "doktori divočiny". Vlk udržuje počet líšok pod kontrolou a umožňuje rast populácie vtákov a hlodavcov. Okrem toho, zvyšky po zabití vlkov poskytujú potravu mrchožrútom. Zvýšený počet divých prasiat, ktoré poškodzujú poľnohospodárske polia, sa môže znížiť, pretože vlk je takmer jediným prirodzeným

Partneri

Lush
Reda
EnviWeb
Kam s ním?
Ukliďme Česko
ÁMOS vision
Philip Morris ČR a.s.
Progresus Invest Holding
Seznam.cz
ECOBAT s.r.o.
RAJAPACK
TIERRA VERDE s. r. o.
Komerční banka
GREEN Logistics CZ s.r.o.
SAKO Brno
PR servis České tiskové kanceláře
Penny Market s.r.o.
EKO-KOM
Systém Coca-Cola ČR a Coca-Cola HBC
MUNIPOLIS
DHL Supply Chain
Sázíme Česko

Copyright Ⓒ 2022 - 2024Miroslav KubásekUkliďme Česko z.s.