30. augusta

Medzinárodný deň žralokov veľrybích

Medzinárodný deň žralokov veľrybích

Navštívte pobrežie alebo akvárium a pozrite sa na pozoruhodného žraloka veľrybieho, alebo si prečítajte o tom, ako môžete tieto úžasné tvory chrániť pred vyhynutím.

Mezinárodný deň veľrybích žralokov bol navrhnutý na oslavu a zvýšenie povedomia o týchto úžasných morských tvoroch. Veľrybí žraloky je potrebné chrániť, pretože ich počet klesá. Títo mierumilovní obri fascinujú vodných nadšencov aj morských biológov, ale je na nás všetkých, aby sme zabezpečili, že ich počet vzrastie a ich budúcnosť bude zabezpečená. O tom je Medzinárodný deň veľrybích žralokov.
Žraloci veľrybí sú neuveriteľní na pohľad a ešte fascinujúcejší je sa o nich niečo dozvedieť. Stávajú sa však ohrozenými. Podľa Medzinárodnej únie pre ochranu prírody sú jedným z najzraniteľnejších morských živočíchov.
Medzinárodný deň veľrybích žralokov, založený v roku 2012, oslavuje tieto jemné obry. Veľrybí žraloky dorastajúce do dĺžky až 14 metrov a hmotnosti 12 ton majú tvár, ktorú môže milovať len matka. Tento deň má však vážny účel, a to zvýšiť povedomie o tom, ako boli tieto zvieratá lovené pre svoje vysoce cenene ploutvy a mäso.
Bohužiaľ, veľrybí žralok bol v roku 2016 prekvalifikovaný IUCN a presunul sa zo zraniteľného druhu na ohrozený, čo je neuveriteľne znepokojujúce. Existuje niekoľko dôvodov, prečo ich počet klesá. Okrem lovu sa žraloci veľrybí často zrazia s člnmi a uväznia sa v rybárskych sieťach. V niektorých častiach Ázie sú produkty vyrobené zo žralokov veľrybích veľmi žiadané.
Plasty sú tiež veľkou hrozbou pre žraloky veľrybie. Plastové odpady sa dostávajú do našich oceánov a žralok veľrybí môže ľahko uhynúť po prehltnutí plastu, ktorý sa môže hromadiť v

Partneri

Lush
Reda
EnviWeb
Kam s ním?
Ukliďme Česko
ÁMOS vision
Philip Morris ČR a.s.
Progresus Invest Holding
Seznam.cz
ECOBAT s.r.o.
RAJAPACK
TIERRA VERDE s. r. o.
Komerční banka
GREEN Logistics CZ s.r.o.
SAKO Brno
PR servis České tiskové kanceláře
Penny Market s.r.o.
EKO-KOM
Systém Coca-Cola ČR a Coca-Cola HBC
MUNIPOLIS
DHL Supply Chain
Sázíme Česko

Copyright Ⓒ 2022 - 2024Miroslav KubásekUkliďme Česko z.s.