14. apríla
Deň dobrých skutkov
Tento sviatok založila v roku 2007 v Izraeli podnikateľka a filantropka Shari Arison prostredníctvom neziskovej organizácie, ktorá spája ľudí, ktorí chcú byť dobrovoľníkom, a organizácie, ktoré potrebujú pomoc. V roku 2011 sa tento deň stal celosvetovým s účastníkmi z celého sveta a odvtedy sa milióny ľudí a tisíce organizácií z viac ako 108 krajín každoročne spájajú k dobrovoľníctvu a #DoGood...
Patrónom Dňa dobrých skutkov je firma LUSH, špecialista na ručne vyrábanú prírodnú kozmetiku. Ich príspevkom k konaniu dobra je dlhodobý projekt Charity pot, podporujúci iniciatívy pôsobiace v oblasti ochrany zvierat, ľudských práv a životného prostredia.
Good Deeds Day je dnes globálnym hnutím ľudí a organizácií, ktoré sa venujú každodennému konaniu dobra. Súčasťou tohto hnutia je sieť dobrovoľníkov, ktorí organizujú akcie na zlepšovanie našich komunít a zdieľajú zdroje a inšpiráciu. Toto hnutie je založené na jednoduchej myšlienke, že každý človek môže urobiť niečo dobré vo veľkom alebo aj v malom rozsahu, zlepšiť životy ostatných a pozitívne zmeniť svet.
Charity Pot od Lush je krém na ruky a telo, ktorého predaj slúži na získavanie finančných prostriedkov pre malé charitatívne organizácie, aktivistov a iné dobročinné projekty. Všetky peniaze z predaja Charity Pot, mínus daň, putujú do fondu, z ktorého sa financujú projekty v oblasti ochrany zvierat, ľudských práv a životného prostredia.
V priebehu 15 rokov existencie bolo vďaka zákazníkom prostredníctvom Charity Pot vybraných viac ako 65 miliónov libier (približne 19 miliárd Kč) pre viac ako 13 700 neziskových organizácií a projektov po celom svete. V Českej republike bol Charity Pot predstavený v roku 2014 a v roku 2020 bol predstavený aj bezobalový variant krému Charity Pot Coin, z ktorého tiež putuje výtlačok do fondu.
Charity Pot je vnímaný ako špeciálna spolupráca so zákazníkmi spoločnosti Lush. Spoločnosť venuje svoj čas a suroviny, takže keď si zákazník kúpi Charity Pot, všetky peniaze po odpočítaní DPH môžu ísť priamo na pomoc dobrým veciam. Väčšina grantov z Charity Pot je prideľovaná malým miestnym občianskym skupinám a združeniam, ktoré sú prevádzkované výhradne alebo prevažne dobrovoľníkmi.
Vďaka podpore z Charity Pot vznikol aj unikátny EKOkalendár, ktorého cieľom je oboznámiť širokú verejnosť a najmä školskú mládež s jed