15. februára

Medzinárodný deň zelených múrov

Medzinárodný deň zelených múrov

Tento dátum pripomína výročie narodenia vynálezcu živých stien a vizionára, záhradného architekta Stanleyho Harta Whitea v roku 1891. Medzinárodný deň zelených stien oslavuje a vyzdvihuje krásu a ekologické prínosy živých stien, zelených stien, vertikálnych záhrad i zelených fasád.

Je rozšíreným omylom, že živá stena je moderný vynález, pretože bola vynájdená pred viac ako 80 rokmi. Predstavte si, ako by dnes vyzerali naše mestá, keby architekti, developéri, projektanti a vlády urobili zo živých stien Stanleyho Harta Whitea jadro mestského rozvoja za posledných 80 rokov. Hrozila by nám ešte dnes taká závažná klimatická katastrofa, keby sme po osemdesiat rokov stavali naše mestá zelené a nie sivé, vysvetlil James Beattie, prevádzkový riaditeľ spoločnosti Pritchard & Pritchard a zakladateľ akcie GreenWallDay.
V Deň zelených stien a tiež narodeniny Stanleyho Harta Whitea 15. februára budú všetci z odboru, či už výrobcovia, inštalatéri, údržbári alebo majitelia živých stien, zdieľať na sociálnych sieťach obrázky, videá a prípadové štúdie živých stien spolu s ďalším obsahom. Vznikne tak užitočný zdroj informácií pre všetkých potenciálnych záujemcov.
Prestože prvý patent na živú stenu bol podaný v roku 1938, zelené steny sa stali trendom až v tomto tisícročí. Odvtedy zelené steny získavajú popularitu po celom svete a stávajú sa stále väčšími a veľkolepými. Súčasným svetovým rekordom (neoficiálnym) pre najväčší projekt zelenej steny je Khalifa Avenue v Kataru, ktorá má celkovú plochu 7 000 m2.
Medzi hlavné prínosy živých stien pre životné prostredie a budovy patria:
- Zlepšenie biodiverzity tým, že poskytujú materiál pre rozmnožovanie, hniezdenie, ale aj potravu pre vtáky a bezstavovce.
- Pomáhajú zachytávať prach, pevné častice a ďalšie znečisťujúce látky z vzduchu aj dažďových zrážok na listoch rastlín.
- Poskytujú zimnú izoláciu budov, čím znížujú potrebu tepla až o 25 %.
- Živé steny, ktor

Partneri

Lush
Reda
EnviWeb
Kam s ním?
Ukliďme Česko
ÁMOS vision
Philip Morris ČR a.s.
Progresus Invest Holding
Seznam.cz
ECOBAT s.r.o.
RAJAPACK
TIERRA VERDE s. r. o.
Komerční banka
GREEN Logistics CZ s.r.o.
SAKO Brno
PR servis České tiskové kanceláře
Penny Market s.r.o.
EKO-KOM
Systém Coca-Cola ČR a Coca-Cola HBC
MUNIPOLIS
DHL Supply Chain
Sázíme Česko

Copyright Ⓒ 2022 - 2024Miroslav KubásekUkliďme Česko z.s.