16. septembra

Medzinárodný deň ochrany ozónovej vrstvy

Medzinárodný deň ochrany ozónovej vrstvy

Vznik tohto dňa sa datuje k 16. septembru 1987, kedy bol podpísaný svetoznámy Montreálsky protokol. Jeho cieľom je dlhodobo obmedziť vypúšťanie chemických látok, ktoré ničia ozónovú vrstvu, do atmosféry. Tridsať rokov po podpísaní Montrealského protokolu bolo pozorované postupné uzatváranie ozónovej diery. Vzhľadom na chemické vlastnosti plynov, zodpovedných za likvidáciu ozónu, možno však očakávať, že ich vplyv bude pokračovať najmenej ďalších 50 až 100 rokov.

Ozónová vrstva je důležitá pro ochranu před škodlivým UV zářením, které může způsobovat poškození kůže a zraku. Úbytek ozónu ve vyšších výškách je spojen s ohrožením zdraví lidí i zvířat. WMO sleduje stav ozónu a antarktickou ozónovou díru, která se každoročně objevuje na přechodu zimy a jara. Solární a ozónová observatoř v Hradci Králové se zabývá monitorováním ozónu. Více informací o ozónové díře najdete na webové stránce httpscswikipediaorgwikiOzonovC3A1_dC3ADra.
Ozónová vrstva je dôležitá pre ochranu pred škodlivým UV žiarením, ktoré môže spôsobovať poškodenie kože a zraku. Úbytok ozónu vo vyšších výškach súvisí s ohrozením zdravia ľudí aj zvierat. WMO sleduje stav ozónu a antarktickú ozónovú dieru, ktorá sa každoročne objavuje na prechode zimy a jari. Solárna a ozónová observatórium v Hradci Králové sa zaoberá monitorovaním ozónu. Viac informácií o ozónovej dieru nájdete na webovej stránke httpscswikipediaorgwikiOzonovC3A1_dC3ADra.

Partneri

Lush
Reda
EnviWeb
Kam s ním?
Ukliďme Česko
ÁMOS vision
Philip Morris ČR a.s.
Progresus Invest Holding
Seznam.cz
ECOBAT s.r.o.
RAJAPACK
TIERRA VERDE s. r. o.
Komerční banka
GREEN Logistics CZ s.r.o.
Schneider Electric
SAKO Brno
PR servis České tiskové kanceláře
Penny Market s.r.o.
DPD CZ
EKO-KOM
Systém Coca-Cola ČR a Coca-Cola HBC
FlixBus CZ s.r.o.
MUNIPOLIS
Sázíme Česko

Copyright Ⓒ 2022 - 2023 | Miroslav KubásekUkliďme Česko z.s.