16. marca
Národný deň pandy
Hoci pôvod tohto sviatku nie je známy, môžeme predpokladať, že tento deň bol vytvorený, aby priniesol povedomie o kráse pánd, aby nedošlo k ich vyhynutiu. V roku 1961 vznikol World Wide Fund for Nature a vytvoril svoje logo okolo Pandy, pretože je to zviera, ktoré je krásne, ohrozené a milované mnohými ľuďmi na svete.
16. marca každý rok oslavujeme najohrozenejšieho medveďa, ktorý žuje bambus a je pre Čínu zdrojom národnej hrdosti. Existujú dva poddruhy pandy - veľká čiernobiela panda a Qinling hnedá panda, ktorá je menším poddruhom objaveným v roku 1985 v provincii Shaanxi v Číne. Pandu veľkú nájdeme len v odľahlých horských oblastiach Číny. Od roku 2019 bola panda preložená z kategórie ohrozených druhov na zraniteľné druhy kvôli rýchlo rastúcej populácii.
V prírode zostalo menej ako 2000 pand kvôli strate ich prirodzeného prostredia, poľnohospodárstvu, lovom na kožešiny a ďalším faktorom. Pandám vo voľnej prírode sa dožívajú len približne 15 až 20 rokov, ale tie v zajatí môžu žiť ešte dlhšie. Medvede panda hrajú dôležitú úlohu v ekosystéme čínskych bambusových lesov tým, že šíria semená a tým pestujú novú vegetáciu, ktorá slúži ľuďom aj zvieratám. Preto je dôležité chrániť pandu a jej prostredie.
Jedným z faktorov, ktorý prispieva k ohrozeniu pandy, je nízka plodnosť. Samice pandy sú plodné len dva alebo tri dni v roku, čo znamená, že rozmnožovanie vo voľnej prírode je pre tento druh ťažšie. Na celom svete existuje asi 27 zoologických záhrad, ktoré chránia pandy a starajú sa o prostredie na podporu rozmnožovania. Najdôležitejším faktorom pre zachovanie divokých pand je ochrana ich životného prostredia, najmä bambusových lesov, ktoré sú ich hlavným zdrojom výživy.