16. marca

Národný deň pandy

Národný deň pandy

Hoci pôvod tohto sviatku nie je známy, môžeme predpokladať, že tento deň bol vytvorený, aby priniesol povedomie o kráse pánd, aby nedošlo k ich vyhynutiu. V roku 1961 vznikol World Wide Fund for Nature a vytvoril svoje logo okolo Pandy, pretože je to zviera, ktoré je krásne, ohrozené a milované mnohými ľuďmi na svete.

16. marca každý rok oslavujeme najohrozenejšieho medveďa, ktorý žuje bambus a je pre Čínu zdrojom národnej hrdosti. Existujú dva poddruhy pandy - veľká čiernobiela panda a Qinling hnedá panda, ktorá je menším poddruhom objaveným v roku 1985 v provincii Shaanxi v Číne. Pandu veľkú nájdeme len v odľahlých horských oblastiach Číny. Od roku 2019 bola panda preložená z kategórie ohrozených druhov na zraniteľné druhy kvôli rýchlo rastúcej populácii.
V prírode zostalo menej ako 2000 pand kvôli strate ich prirodzeného prostredia, poľnohospodárstvu, lovom na kožešiny a ďalším faktorom. Pandám vo voľnej prírode sa dožívajú len približne 15 až 20 rokov, ale tie v zajatí môžu žiť ešte dlhšie. Medvede panda hrajú dôležitú úlohu v ekosystéme čínskych bambusových lesov tým, že šíria semená a tým pestujú novú vegetáciu, ktorá slúži ľuďom aj zvieratám. Preto je dôležité chrániť pandu a jej prostredie.
Jedným z faktorov, ktorý prispieva k ohrozeniu pandy, je nízka plodnosť. Samice pandy sú plodné len dva alebo tri dni v roku, čo znamená, že rozmnožovanie vo voľnej prírode je pre tento druh ťažšie. Na celom svete existuje asi 27 zoologických záhrad, ktoré chránia pandy a starajú sa o prostredie na podporu rozmnožovania. Najdôležitejším faktorom pre zachovanie divokých pand je ochrana ich životného prostredia, najmä bambusových lesov, ktoré sú ich hlavným zdrojom výživy.

Partneri

Lush
Reda
EnviWeb
Kam s ním?
Ukliďme Česko
ÁMOS vision
Unilever
Philip Morris ČR a.s.
Progresus Invest Holding
Seznam.cz
ECOBAT s.r.o.
RAJAPACK
TIERRA VERDE s. r. o.
dm drogerie markt s.r.o.
Komerční banka
innogy
Schneider Electric
SAKO Brno
PR servis České tiskové kanceláře
Penny Market s.r.o.
DPD CZ
EKO-KOM
Systém Coca-Cola ČR a Coca-Cola HBC
FlixBus CZ s.r.o.
MUNIPOLIS

Copyright Ⓒ 2022 - 2023 | Miroslav KubásekUkliďme Česko z.s.