24. mája

Európsky deň parkov

Európsky deň parkov

Európsky deň národných prakov (European Day of Parks) pripadá na 24. mája a jeho cieľom je zvyšovať povedomie o chránených územiach a ich podpore zo strany verejnosti. Chce zdôrazňovať význam dobre koncipovanej a udržiavanej siete chránených území na európskom kontinente a dôslednej starostlivosti o ich prírodné, kultúrne a historické dedičstvo.

S ideou Európskeho dňa parkov EDP prišla organizácia EUROPARC Federation, ktorá sa zaoberá medzinárodnou ochranou prírody, najmä formou chránených území väčšieho rozsahu. Cieľom EDP je zvýšiť záujem o tieto územia. EDP sa koná od roku 1999 a každým rokom pribúda viac podujatí vo všetkých krajinách Európy.
Veľkoplošné chránené územia, vrátane národných parkov, chránených krajinných oblastí, prírodných parkov a biosférických rezervácií vyhlasovaných UNESCO a územných sústav NATURA 2000, boli postupne vyhlasované vo všetkých krajinách Európy. Okrem ochrany ohrozených druhov a spoločenstiev sa tieto územia stali aj významným miestom pre vzdelávanie a rekreáciu občanov.
Federácia prírodných a národných parkov Európy EUROPARC zastrešuje 370 organizácií z 38 krajín Európy, ktoré sa starajú o takmer 400 chránených území. Správy týchto území v celej Európe oslavujú tento deň ponukou programov pre verejnosť, ako sú dni otvorených dverí, exkurzie a podobne.
V Českej republike máme v súčasnosti 4 národné parky a 25 chránených krajinných oblastí. Cieľom ochrany prírody je poskytovať v týchto územiach priestor pre vzdelávanie a oddych, ak tieto aktivity prebiehajú udržateľným spôsobom.

Partneri

Lush
Reda
EnviWeb
Kam s ním?
Ukliďme Česko
ÁMOS vision
Philip Morris ČR a.s.
Progresus Invest Holding
Seznam.cz
ECOBAT s.r.o.
RAJAPACK
TIERRA VERDE s. r. o.
Komerční banka
GREEN Logistics CZ s.r.o.
Schneider Electric
SAKO Brno
PR servis České tiskové kanceláře
Penny Market s.r.o.
DPD CZ
EKO-KOM
Systém Coca-Cola ČR a Coca-Cola HBC
FlixBus CZ s.r.o.
MUNIPOLIS
Sázíme Česko

Copyright Ⓒ 2022 - 2023 | Miroslav KubásekUkliďme Česko z.s.