23. marca

Svetový meteorologický deň

Svetový meteorologický deň

Svetový meteorologický deň sa každoročne oslavuje od roku 1950, kedy bola založená Svetová meteorologická organizácia (anglicky World Meteorological Organization - WMO). Práve 23. marca tohto roku bola podpísaná dohoda, tým WMO oficiálne vznikla ao rok neskôr bola začlenená do štruktúry OSN.

Téma Svetového meteorologického dňa 2023 je Budúcnosť počasia klímy a vody cez generácie
Žijeme na prepojenej planéte, zdieľame jednu Zem s jednou atmosférou a jedným oceánom. Naše počasie, klíma a kolobeh vody nepoznajú žiadne národné ani politické hranice. Medzinárodná spolupráca je nevyhnutná. Táto filozofia riadi prácu svetovej meteorologickej komunity od roku 1873 a povedie nás pri prenose vedy do služieb pre súčasné aj budúce generácie.
Svetový meteorologický deň 2023 sa koná počas 150. výročia WMO. Zdôrazňuje minulé úspechy, súčasný pokrok a budúci potenciál - od telegráfov z konca 19. storočia a predpovedí dopravy až po superpočítače a vesmírne technológie.
V priebehu tejto doby Národné meteorologické a hydrologické služby nepretržite pracovali na zhromažďovaní a štandardizácii údajov, ktoré sú základom predpovedí počasia, ktoré teraz považujeme za samozrejmé. História výmeny údajov WMO je pozoruhodný príbeh vedeckého videnia technologického rozvoja a predovšetkým jedinečného systému spolupráce, ktorý slúži spoločnosti.
Výročie tiež slúži ako pripomienka nášho meniaceho sa klímy. Medzinárodná meteorologická organizácia, predchodca Svetovej meteorologickej organizácie, bola založená v roku 1873 v čase, keď na začiatku stálo znečistenie z priemyselných a ľudských činností.
V dôsledku skleníkových plynov, ktoré zachytávajú teplo, je dnes priemerne globálna teplota o viac ako 1 °C vyššia ako pred 150 rokmi. Naše počasie je extrémnejšie, oceán je teplejší a kyselší, hladiny morí stúpli a ľadovce a ľad tají. Tempo zmien sa zrýchľuje. Potrebujeme okamžite konať, aby sme zn

Partneri

Lush
Reda
EnviWeb
Kam s ním?
Ukliďme Česko
ÁMOS vision
Philip Morris ČR a.s.
Progresus Invest Holding
Seznam.cz
ECOBAT s.r.o.
RAJAPACK
TIERRA VERDE s. r. o.
Komerční banka
GREEN Logistics CZ s.r.o.
SAKO Brno
PR servis České tiskové kanceláře
Penny Market s.r.o.
EKO-KOM
Systém Coca-Cola ČR a Coca-Cola HBC
MUNIPOLIS
Sázíme Česko

Copyright Ⓒ 2022 - 2024Miroslav KubásekUkliďme Česko z.s.