20. decembra
Medzinárodný deň ľudskej solidarity
Valné zhromaždenie OSN v roku 2005 označilo solidaritu za jednu zo základných a univerzálnych hodnôt, ktoré by mali byť základom vzťahov medzi národmi v 21. storočí, av tomto ohľade sa rozhodlo vyhlásiť 20. decembra každého roku medzinárodným Dňom ľudskej solidarity.
Agenda udržateľného rozvoja je zameraná na ľudí a planétu a je podporovaná ľudskými právami a globálnym partnerstvom, ktorého cieľom je vyviesť ľudí z chudoby, hladu a chorôb prostredníctvom globálnej spolupráce a solidarity.
Medzinárodný deň ľudskej solidarity je deň na oslavu našej jednoty v rozmanitosti, deň, ktorý pripomína vládam, aby dodržiavali svoje záväzky voči medzinárodným dohodám, deň na zvýšenie povedomia verejnosti o dôležitosti solidarity, deň na podporu diskusie o spôsoboch, ako podporiť solidaritu pre dosiahnutie cieľov udržateľného rozvoja vrátane vymýtenia chudoby, deň akcie na podporu nových iniciatív pre vymýtenie chudoby.
Solidarita je v Deklarácii tisícročia identifikovaná ako jedna základných hodnôt medzinárodných vzťahov 21. storočia, v ktorej tí, ktorí trpia alebo majú najmenší prospech, si zaslúžia pomoc od tých, ktorí majú najväčší prospech. V súvislosti s globalizáciou a výzvou rastúcej nerovnosti je preto posilnenie medzinárodnej solidarity nevyhnutné.
Koncept solidarity definovala práca Organizácie Spojených národov od jej vzniku. Organizácia Spojených národov spojila ľudí a národy sveta, aby podporovali mier, ľudské práva a sociálny a ekonomický rozvoj. Organizácia bola založená na základe predpokladu jednoty a harmónie medzi svojimi členmi, vyjadrenej v koncepte kolektívnej bezpečnosti, ktorý sa opiera o solidaritu svojich členov, aby sa spojili na udržanie medzinárodného mieru a bezpečnosti.
V duchu solidarity sa Organizácia opiera aj o spoluprácu pri riešení medzinárodných problémov ekonomického, sociálneho, kultúrneho alebo humanitárneho charakteru.
Valné zhromaždenie OSN v roku 2002 zriadilo Svetový fond solidarity, ktorý bol založený v februári