16. novembra

Svetový týždeň antimikrobiálneho povedomia

Svetový týždeň antimikrobiálneho povedomia

Každoročne oslavovaný Svetový týždeň antimikrobiálneho povedomia má za cieľ zvýšiť povedomie o celosvetovej antimikrobiálnej rezistencii a podporiť osvedčené postupy medzi širokou verejnosťou, zdravotníckymi pracovníkmi a tvorcami politík, aby sa zabránilo ďalšiemu vzniku a šíreniu infekcií rezistentných voči liekom.

Globálny akčný plán na riešenie rastúceho problému rezistencie voči antibiotikám a ďalším antimikrobiálnym liekom bol schválený na 68. Svetovom zdravotníckom zhromaždení v máji 2015. Jedným z kľúčových cieľov plánu je zlepšiť povedomie a porozumenie antimikrobiálnej rezistencii prostredníctvom účinnej komunikácie, vzdelávania a školení.
Ľuďom dochádzajú antibiotiká na boj s chorobami. Jedným z hlavných dôvodov je ich používanie v živočíšnej výrobe. Neustále sa objavujú nové baktérie odolné voči všetkým dostupným antibiotikám. Musíme niečo podniknúť, inak ich nebudeme môcť používať. Každý rok zomrie po celom svete 700 000 ľudí. Ich vrahom sú najmä odolné baktérie, mikróby, s ktorými si žiadne antibiotiká neporadia. Podľa nedávnej štúdie môže byť počet ich obetí do roku 2050 až desaťkrát vyšší. Inými slovami, ak sa nepodarí vyvinúť nové silné lieky, každý rok zomrie až 10 miliónov ľudí. Tento dokument odhaľuje, ako sme sa dostali do slepej uličky. Je to príbeh o tom, ako nedbanlivosť, chamtivosť a krátkozrakosť spôsobili, že antibiotiká, ktoré kedysi predstavovali jasný rozdiel medzi životom a smrťou, sa stávajú úplne neúčinnými. Je to vedecký thriller o sklamaných lekároch v prvých líniách, povstaleckých vedcoch, pacientoch bojujúcich s smrteľnými chorobami a diplomatoch hľadajúcich recept na záchranu sveta.
Pozrite si nasledujúci dokument, nie je pre slabé povahy.

Partneri

Lush
Reda
EnviWeb
Kam s ním?
Ukliďme Česko
ÁMOS vision
Philip Morris ČR a.s.
Progresus Invest Holding
Seznam.cz
ECOBAT s.r.o.
RAJAPACK
TIERRA VERDE s. r. o.
Komerční banka
GREEN Logistics CZ s.r.o.
Schneider Electric
SAKO Brno
PR servis České tiskové kanceláře
Penny Market s.r.o.
DPD CZ
EKO-KOM
Systém Coca-Cola ČR a Coca-Cola HBC
FlixBus CZ s.r.o.
MUNIPOLIS
Sázíme Česko

Copyright Ⓒ 2022 - 2024Miroslav KubásekUkliďme Česko z.s.