24. októbra

Medzinárodný deň klimatických akcií

Medzinárodný deň klimatických akcií

350.org zorganizoval prvý „Medzinárodný deň klimatických akcií“ 24. októbra 2009, aby ovplyvnil delegátov idúcich na zasadnutí Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy v decembri 2009 (COP15). Zámerom je však predovšetkým podporovať povedomie o realite zmeny klímy zmene.

Už teraz každý z nás pociťuje dopad zmeny klímy. Podľa Nórskej rady pre utečencov je trikrát viac ľudí, ktorí utekajú zo svojej vlasti pred extrémnymi ekologickými udalosťami ako pred vojnou alebo občianskymi konfliktmi. Klimatická spravodlivosť znamená, že krajiny, ktoré nesú hlavnú zodpovednosť za globálne otepľovanie, musia prevziať globálnu zodpovednosť za dôsledky a obmedzenia zmeny klímy. Klimatická spravodlivosť tiež zahŕňa generáciu rovnosti a zodpovednosť za životné prostredie. Namiesto ponechania ekologických podmienok budúcim generáciám, ktoré sú aspoň rovnako dobré ako teraz, vedie životná úroveň s vysokými emisiami CO2 k situácii, keď budúce generácie musia prekonať ťažko predvídateľné dopady zmeny klímy.
ČO SA DEJE
- Povrchové teploty vytvárajú nové teplotné rekordy.
- Hladina svetových morí stúpa znepokojujúco rýchlo.
- Ľadové prikrývky neustále ubúdajú, ľadovce sú celosvetovo na ústupe.
- Naše oceány sú kyslejšie ako kedykoľvek predtým.
- Neustály nárast výskytu prírodných katastrof.
ČO ROBIŤ
- Zmeniť perspektívy: Povzbudiť jednotlivcov, aby premýšľali o tom, čo pre nich svet znamená a ako môžu prejaviť svoje uznanie ochranou a zachovaním životného prostredia prostredníctvom ochoty zmeniť deštruktívne návyky.
- Učiť sa: Klimatické zmeny sú jedným z najväčších problémov, ktorým dnes čelíme, a je nevyhnutné, aby sme sa naučili nielen vedu, ale aj jej dopad na svet a zmeny, ktoré sú nevyhnutné pre zachovanie matky Zeme.
- Začať konať: Povzbudiť a zapojiť jednotlivcov v komunite, aby prispeli svojou časťou k ochrane

Partneri

Lush
Reda
EnviWeb
Kam s ním?
Ukliďme Česko
ÁMOS vision
Philip Morris ČR a.s.
Progresus Invest Holding
Seznam.cz
ECOBAT s.r.o.
RAJAPACK
TIERRA VERDE s. r. o.
Komerční banka
GREEN Logistics CZ s.r.o.
Schneider Electric
SAKO Brno
PR servis České tiskové kanceláře
Penny Market s.r.o.
DPD CZ
EKO-KOM
Systém Coca-Cola ČR a Coca-Cola HBC
FlixBus CZ s.r.o.
MUNIPOLIS
Sázíme Česko

Copyright Ⓒ 2022 - 2024Miroslav KubásekUkliďme Česko z.s.