3. november

Svetový deň medúz

Svetový deň medúz

Hoci Svetový deň medúz môže pre niekoho znieť trochu zvláštne, má zmysel osláviť týchto bezstavovcov, ktorí sú na Zemi o milióny rokov dlhšie ako ľudia. Svetový deň medúz je určený na uctenie našich mierne slizkých súputníkov, ktorí niekedy môžu na pláži spôsobiť trochu zdesenia.

Väčšina ľudí má pocit, že pôvod Svetového dňa medúz pravdepodobne pochádza od skupiny nadšených morských biológov alebo jednoducho od tých, ktorí len rešpektujú tieto podivné a pritom krásne tvory. Najväčšie populácie medúz sa vyskytujú na južnej pologuli na miestach ako Austrália a Južná Afrika, kde sa pláže hemžia týmito zaujímavými, ale niekedy aj nebezpečnými tvormi.
Ako osláviť Svetový deň medúz
Je zrejmé, že pripomenutie tejto udalosti môže byť trochu obtiažne. Je jasné, že nie je možné vziať medúzu na večeru ani by si neužila deň v kúpeľoch. Napriek tomu jednoducho cestovať na pláži v nádeji, že niektorú uvidíte, je zábavný nápad, ktorý by sa dal realizovať, ak žijete alebo sa náhodou nachádzate pri mori. Vyskúšajte tieto ďalšie nápady, ako si užiť oslavu Svetového dňa medúz.
Naučte sa zábavné fakty o medúzach
Vstúpte do tohto dňa tým, že budete venovať pozornosť medúzam a dozviete sa viac o ich živote. Vyskúšajte tieto zábavné fakty, ktoré môžete zdieľať s priateľmi, keď im pripomeniete, že je Svetový deň medúz.
- Medúzy nielenže nemajú kosti ani srdce, ale v skutočnosti nemajú ani mozog, len centrálny nervový systém. To im však nebráni byť chytré a dokázať sa prispôsobiť svojmu prostrediu.
- Niektoré medúzy môžu svietiť vo tmách. Tie, ktoré majú túto vlastnosť, majú bioluminiscenčné orgány, ktoré vyžarujú buď zelené alebo modré svetlo, ktoré sa aktivuje dotykom. Funguje to ako ochrana, pretože má za cieľ vystrašiť predátora.
- Jeden obrovský druh medúzy sa nazýva Hair Jelly. Najväčšia, ktorá bola kedy

Partneri

Lush
Reda
EnviWeb
Kam s ním?
Ukliďme Česko
ÁMOS vision
Unilever
Philip Morris ČR a.s.
Progresus Invest Holding
Seznam.cz
ECOBAT s.r.o.
RAJAPACK
TIERRA VERDE s. r. o.
dm drogerie markt s.r.o.
Komerční banka
innogy
Schneider Electric
SAKO Brno
PR servis České tiskové kanceláře
Penny Market s.r.o.
DPD CZ
EKO-KOM
Systém Coca-Cola ČR a Coca-Cola HBC
FlixBus CZ s.r.o.
MUNIPOLIS

Copyright Ⓒ 2022 - 2023 | Miroslav KubásekUkliďme Česko z.s.